Aktuality 21/02/2022

Ze sociálního světa #147 | O snaze změny definice znásilnění, změnách Barevných domků a pomoci rodinám duševně nemocných

Aktuality ze sociálního světa tento týden přibližují snahu o změnu definice znásilnění, změny a inovace organizace Barevné domky a rodičovskou skupinu Centra duševního zdraví Ledovec. V dohledu je také šance na zvýšení příspěvku na mobilitu a organizace Pferda získala výtěžek z benefiční akce.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník / Jan Braun

1) Snaha o změnu definice znásilnění

Organizace na podporu žen a lidských práv usilují o změnu definice znásilnění v zákoně. Dle nich by se mělo přidat, že i sex bez souhlasu ženy je znásilnění – nejenom při vyhrožování, pohrůžkami, nebo při zneužití bezbrannosti. Nedávno se udál happening na podporu. Více se dozvíte na webu iDNES.cz.

2) Barevné domky prochází změnami

Organizace Barevné domky Hajnice v okrese Trutnov, která poskytuje služby pro lidi s mentálním postižením, prošla za dobu svojí existence celou řadou změn. Na konci loňského roku začala modernizace areálu, do které Královéhradecký kraj investuje 148 milionů korun. Celý proces potrvá do roku 2024. Jakými dalšími změnami Barevné domky prošly, si můžete přečíst na stránkách KRKONOŠSKÉHO DENÍKU.

3) Organizace Ledovec pomáhá rodinám duševně nemocných

Centrum duševního zdraví Ledovec nabízí pomoc rodinným příslušníkům lidí s duševním onemocněním. Rodičovská skupina pro tyto účely určena, se setkává jednou měsíčně a je časově koncipována tak, aby se mohli účastnit lidé i po své pracovní době. Zprávu přinesl Český rozhlas Plzeň.

4) Šance na zvýšení příspěvku na mobilitu

Příspěvek na mobilitu slouží k podpoře cestování zdravotně hendikepovaných. Aktuálně jde o 550 korun měsíčně. To je podle všech pobírajících směšně malá částka. Teď je zde ale šance na jeho navýšení. Návrh leží v Poslanecké sněmovně, a buď by se mohl navýšit jednorázově, nebo by se zavedl pravidelný růst. Podrobněji na stránkách DENÍK.cz.

5) Benefiční akce pro Pferdu

Opakovaná spolupráce organizace Pferda, z. ú. s Dejvickým divadlem vynesla 210 640 korun. Výtěžek se použije na vybavení tréninkového bytu, který bude nad kavárnou Láry Fáry. Zde bude fungovat sociální služba, jejíž cílem je zlepšení dovedností a schopností lidí s mentálním postižením nebo psychiatrickým onemocněním. Více na stránkách NÁCHODSKÉHO DENÍKU.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá