Aktuality 14/02/2022

Ze sociálního světa #146 | O novém domově, ukončení činnosti spolku Handicap a chráněném bydlení pro závislé

Aktuality ze sociálního světa jsou opět plné zajímavých zpráv. Navrhuje se rozšíření trestných činů o nenávistné projevy, Centrum Bazalky bude mít nový domov, Pomocné tlapky už 21 let předávají asistenční psy. Dále spolek Handicap ukončuje činnost a podle analýzy je v Karlovarském kraji nedostatek poskytované péče pro závislé.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Plzeňská DRBNA

1. Návrh rozšíření trestných činů o nenávistné projevy

Portál iROZHLAS přišel se zprávou, která sděluje, že Evropská komise navrhuje rozšířit seznam trestných činů o nenávistné projevy týkající se zdravotního postižení, sexuální orientace, genderové rozdíly a věku. „Nebavíme se o ničem jiném, než že ke kategoriím etnické a národní příslušnosti přibude kategorie zdravotní handicap,“ reaguje Kolaja na Zdechovského.

2. Nový domov Centra Bazalka

Centrum Bazalka v Českých Budějovicích, které se už skoro 20 let stará o lidi se zdravotním postižením a autismem, buduje nový domov v Novém Vrátě. Sem se přestěhuje až 10 klientů, a tak v samotné Bazalce bude znova místo pro děti předškolního a školního věku. Další informace o novém domově se dozvíte na webu Českého rozhlasu.

3. Pomocné tlapky 21 let předávají asistenční psy

Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky předala za 21 let působnosti 255 asistenčních, vodicích nebo rezidenčních canisterapeutických psů. Každý pes je speciálně vycvičen pro potřeby klienta a je tudíž jedinečný. Psů využívají například i děti s ADHD nebo epileptici. Kdo další psí pomoci využívá, a jak přesně Pomocné tlapky fungují, se dočtete v Plzeňské drbně.

4. Ukončení činnosti spolku Handicap

Spolek Handicap v Žatci, který poskytoval služby lidem v sociální nouzi a seniorům, nedostal dotaci od Ústeckého kraje. Proto spolek propouští zaměstnance a rozprodává majetek. Nyní o podané žalobě na kraj rozhoduje Krajský soud. Světlana Smočeková, předsedkyně spolku řekla: „Ve spolku pracovalo v průměru 13 až 15 lidí, někteří naši zaměstnanci už skončili, zbylí dostali výpověď. Zaměstnávali jsme také lidi se zdravotním postižením.“ Více na stránkách ŽATECKÉHO A LOUNSKÉHO DENÍKU.

5. Nedostatek péče pro závislé osoby v Karlovarském kraji

Z Analýzy stavu drogové scény a závislostního chování vyplynulo, že Sokolov je z hlediska drog nejrizikovější oblastí. Doporučuje se zprovoznění chráněného bydlení. S tím nesouhlasí představitelé Sokolova ani psychiatr z Karlovarského kraje, Karel Moravec. Co další ve zprávě zaznělo, se dozvíte v KARLOVARSKÉM DENÍKU.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá