Aktuality 31/01/2022

Ze sociálního světa #144 | O Centru v Terezíně, speciálním hudebním nástroji a nové byty pro seniory v Liberci

Aktuality ze sociálního světa dnes přináší zprávy o Centru duševního zdraví v Terezíně, hudebním nástroji ovládaným pouze očima, nových bytech pro seniory v centru Liberce, podpoře sociálních služeb v Pardubicích a o přehledu dávek pro tělesně postižené na rok 2022.

Aktuálně ze sociálního světa
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv CDZDM

1) Pomoc duševně nemocným dětem v Terezíně

V Terezíně zprovoznili Centrum duševního zdraví pro děti a mladistvé. Dle slov vedoucí pobočky Neziskové organizace Naděje, která ho provozuje, zde pracují s dětmi, jimž bylo diagnostikováno duševní onemocnění, nebo u nich hrozí propuknutí. Jak přesně bude Centrum fungovat, a jaké služby poskytují, se můžete dočíst na webu iDNES.cz.

2) Hudební nástroj ovládaný pouze pohledem

Hudebník a softwarový vývojář Zacharias Vamvakousis ochrnul při nehodě. Aby si mohl znovu zahrát, začal v roce 2010 vyvíjet oční harfu. Ta je navržená takovým způsobem, aby se lidé s různými druhy postižení, a to i mentálním, mohli učit a užívat si hru na nástroj očima. Dalším podobným nástrojem je speciální klarinet. Podrobněji o fungování této techniky na stránkách Radio Wave.

3) Nové byty pro seniory v centru Liberce

Rezidence RoSa nabídne 98 bytů s kompletními službami pro seniory, do kterých se budou moci nastěhovat v srpnu. Zájemci mohou volit byty od garsonek až po prostorné byty 3+kk. V areálu bude restaurace, vinárna, stejně jako doktor, nebo fyzioterapeut. Byty jsou zcela bezbariérové a nacházejí se na místě bývalých Montážních závodů. Informaci přinesly Seznam Zprávy.

4) Pardubice podporují sociální služby

Radnice v Pardubicích začala s vyplácením peněz pro sociální a související zdravotní služby. Mezi poskytovatele rozdělí částku přes 20,4 milionu korun. Přesněji, jak uvedli na webu Pardubického kraje: „Město Pardubice Sociálním službám města Pardubic výrazně přispívá na zajištění provozu dvou domovů pro seniory, domova se zvláštním režimem, denního stacionáře a městské pečovatelské služby.“

5) Přehled dávek pro tělesně postižené na rok 2022

Web Peníze.cz zveřejnil článek, ve kterém přibližuje, kdo má nárok na dávky, v jaké částce a jak o ně zažádat. Řeč je zde o příspěvku na mobilitu, příspěvku na zvláštní pomůcku a příspěvku na auto. Zároveň si můžete na kalkulačce spočítat vaše životní minimum roku 2022.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá