Aktuality 24/01/2022

Ze sociálního světa #143 | O re-use centrech, Sněhulácích pro Afriku a organizace proti zdražování sociálních služeb

Dnešní aktuality ze sociálního světa jsou opravdu plné zajímavostí. Můžete se dočíst o “znovupoužitelných” re-use centech, paktu mezinárodních organizací za omezení plastů. Brněnská vila je zpřístupněna lidem se sluchovým postižením, Sněhuláci pro Afriku znova pomáhají, žena nemá nárok na vyšší důchod kvůli tabulkám a kroky organizací proti zdražování sociálních služeb.

Aktuálně ze sociálního světa
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník / VLP Externista

1) Re-use centra na vzestupu

V posledních letech se čím dál víc v České republice využívá tzv, re-use center. Sem se odváží nepotřebné, za to stále použitelné věci do domácnosti, které tak nemusí jít na skládku a někomu dalšímu naopak pomohou. Výhodou pro zákazníka i re-use centrum je, že věci si můžete odvézt za menší poplatek nebo zcela zdarma. Podrobněji v článku OLOMOUCKÉ DRBNY.

2) Mezinárodní společnosti chtějí omezit plasty

Coca-Cola, Pepsi a další společnosti vyzvaly k uzavření globálního paktu v boji proti znečištění planety, kde bylo, mimo jiné, zmíněno omezení plastů. Na přelomu února a března proběhne v keňském Nairobi pod názvem UNEA-5.2 páté environmentální shromáždění OSN. O co konkrétně se jedná a jaké další společnosti podepsaly pakt se dočtete na webu iDNES.cz.

3) Vila Tugendhat přístupná sluchově postiženým

Brněnská vila Tugendhat už nemusí lidi se sluchovým postižením odkazovat pouze na psaný text, ale mohou si užít videoprohlídku s tlumočníkem. To vše je možné díky navázané spolupráci s organizací Tichý svět. Informaci přinesla stránka TVARCHITECT.COM.

4) Sněhuláci pro Afriku opět pomáhají

Do konce února po desáté probíhá akce Sněhuláci pro Afriku organizace Kola pro Afriku. Postavením a vyfocením sněhuláka mohou lidé přispět na přepravu kol do Gambie. Novinkou letošního ročníku je interaktivní materiál, který dětem pomůže poznat cílovou zemi pomoci, čili Gambii. Do kdy se školy a organizace mohou přihlašovat zjistíte na webu JABLONECKÝ DENÍK.

5) Na důchod musí mít o tři centimetry méně

Žena z Ostravy trpí od narození Ellis van Creveltovým syndromem. Kromě jiných potíží měří pouze 141 centimetrů, má artrózu třetího stupně, psychické problémy, deprese a úzkosti. Podle úřádů překračuje výšku, a proto nemá nárok na 3. stupeň invalidity. Celý článek si můžete přečíst na stránkách iDNES.cz.

6) CZEPA proti zdražování sociálních služeb

Ministerstvo práce a sociálních věcí od letošního března plánuje zdražení sociálních služeb o 20 %. Organizace CZEPA napsala ministrovi Ing. Jurečkovi a podnikla další kroky. Asistence, o. p. s. pro změnu 19. ledna svolala demonstraci před MPSV, které se CZEPA také účastnila. S organizací CZEPA rovněž natočila reportáž Česká televize, na kterou se dostanete skrz portál Vozejkov.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá