Aktuality 06/12/2021

Ze sociálního světa #139 | O křtu knihy, nových zařízeních pro oběti sexuálního násilí a snižování uhlíkové stopy

Nová specializovaná centra pro oběti sexuálního násilí, zavedení pravidel ekologického natáčení, křest knihy Nejsme z jiné planety. Dále reportáž o environmentálním vzdělávacím centru a zahájení kampaně prezentující příběhy lidí s postižením. To vše naleznete v dnešních aktualitách.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Vozejkov / archiv Kateřiny Maxové

1) Nová zařízení pro oběti sexuálního násilí

Organizace proFem otevře na podzim příštího roku první specializované centrum pro oběti sexuálního násilí. Bude se nacházet v pražském Břevnově, ale další centra se následně otevřou také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Mostě. Více se dozvíte na webu Pozitivní zprávy.

2) Pravidla ekologického natáčení

Asociace producentů připravila pravidla pro snižování uhlíkové stopy. Spouští platformu Greenfilming.cz. Asociace chce snížit množství energie, které se kvůli cestování či svícení mnoho spotřebuje. K udržitelnosti natáčení bude přihlížet i Státní fond kinematografie, když bude rozhodovat o podpoře daného filmu. Podrobněji na stránkách Enviweb.

3) Kniha o ženě s hendikepem

Eva Maxová je předsedkyní spolku DMO Pobyty, z. s. a i s dětskou mozkovou obrnou pomáhá druhým. Dne 10. listopadu pokřtila knihu s názvem Nejsme z jiné planety, kterou o ní sepsal šéfredaktor webu mnichovohradistsko.cz Petr Novák. Kdo byl hostem křtu a mnohem víc se dozvíte na portálu Vozejkov.

4) Ve Vysokém Poli přibližují svět zvířat

Nové environmentální centrum s názvem „Pro krajinu” poskytuje různé vzdělávací a osvětové akce věnované přírodě. Nachází se v obci Vysoké Pole. Nejvíce návštěvníky láká hospodářský statek a jeho fungování v dávných dobách. Co dalšího se člověk přiučí, si můžete poslechnout v reportáži Českého rozhlasu Region.

5) Pět příběhů lidí se zdravotním postižením v kampani

Byla zahájena kampaň k Mezinárodnímu dni osob se zdravotním postižením. Od 6. prosince budou po dobu pěti týdnů zveřejňována videa z různých částí světa, která přiblíží příběhy zdravotně postižených lidí, žijících a sloužících v církvi. Více na stránkách VATICAN NEWS.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá