Aktuality 08/11/2021

Ze sociálního světa #135 | O společném bydlení, touze po práci a zpěvu

První společné bydlení pro dospělé autisty, s hendikepem pro lepší mobilní tarif, problém ministryně na vozíku, touha po práci i přes své znevýhodnění, hendikep chuť zpívat nezastaví. To jsou témata dnešních aktualit.

Aktuálně ze sociálního světa
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Karine Elharrar

1) První společné bydlení pro dospělé autisty

V Mokré-Horákově na Brněnsku vznikne společné bydlení pro dospělé autisty, který ponese název Nový domov. Jedná se o první bydlení svého druhu na jižní Moravě. Dům pro autisty vybral a rekonstruuje spolek Tady to mám rád. Více informací zjistíte na portálu Seznam Zprávy.

2) S hendikepem pro lepší mobilní tarif

Společnost Vodafone se snaží opět více pomoci tělesně i mentálně postiženým zákazníkům. Oblíbený tarif s neomezeným internetem dostanou s dvousetkorunovou slevou. Operátor zároveň podporuje své zaměstnance se zdravotním hendikepem. S tím však pomoc nekončí. Co vše nově nabízí, si můžete přečíst na webu Mobilizujeme.

3) Problém ministryně na vozíku

Izraelská ministryně pro energetiku Karine Elharrarová, která se pohybuje na vozíku, se kvůli absenci bezbariérového přístupu nemohla dostat do dějiště mezinárodní klimatické konference COP26 ve skotském Glasgow. Dostala se tam až později, kdy ji k místu přivezlo taxi upravené pro přepravu lidí s hendikepem. O zprávě informuje web Echo24.

4) Touží po práci i přes své znevýhodnění

Na portálu Donio můžete nyní podpořit sociální podnik Švadlenky, který dává pracovní příležitost sociálně znevýhodněným lidem. Ti své uplatnění na trhu práce nachází z různých důvodů obtížně. Přesto chtějí pracovat a být rovnocennými členy naší společnosti.

5) Hendikep chuť zpívat nezastaví

ArtCafé Pavla Zelinky lze poslouchat jako hold hudebníkům, kteří se díky svému nadání a odhodlání prosadili i přesto, že k jejich cíli vedla klikatější cesta. Jde o muzikanty, jejichž touhu tvořit a projevit se, nezastavil ani fyzický či mentální hendikep. Kdo se nachází v jeho výběru, zjistíte na webu Českého rozhlasu Vltava.

Novinky sestavil: Martin Alt