Aktuality 01/11/2021

Ze sociálního světa #134 | O Centru provázení, Světle pro Světlušku a přístroji odhalující nemoci z oka

V dnešních aktualitách najdeme rozhovor o Centru provázení a jeho pomoci rodinám nemocných dětí, zmínku o dalším benefičním koncertě Světlo pro světlušku. Dále vás čeká ročenka o udržitelnosti magazínu Slow Femme, informace o přístroj rozpoznávající nemoci z očí a speciální porodnici ve Zlíně pro ženy s hendikepem.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Khalil Baalbaki / Český rozhlas

1) Rozhovor o Centru provázení

Mgr. Lenka Kohoutková mluví o Centru provázení v Hradci Králové, které pomáhá rodinám dětských pacientů hospitalizovaných na dětské klinice fakultní nemocnice. Jak celý proces provázení probíhá, jak pomoci rodině, která se v takovéto situaci a mnohem víc si můžete poslechnout na stránkách Českého rozhlasu.

2) Světlo pro Světlušku se opět rozsvítilo

„To bude jízda.“ Je motto, které inspirovalo letošní benefiční koncert Světlo pro světlušku. Odehrál se v sobotu 23. října. Vystoupilo sedm interpretů v duetech s nevidomými a slabozrakými zpěváky a hudebníky. Nechyběly ani reportáže se známými osobnostmi s podtitulem Den spolu. Kolik korun se vybralo a více podrobností se dozvíte na webu iROZHLAS.

3) Kniha o udržitelnosti v módním průmyslu

Magazín Slow Femme chce ukázat, že je možné vlastnit kvalitní oblečení i z vintage shopu. Kniha o udržitelnosti ukazuje na problém mikroplastů v módním průmyslu. Skrze Slow Femme platformu učí ženy, jak zodpovědně přistupovat k výběru a péči o oblečení. Tato mise je promítnuta i do Slow Femme Ročenky, která je doplněna mindfulness a úvahovými texty. Více se dozvíte v reportáži na stránce inODPADY.

4) Přístroj odhalující cukrovku, mrtvici, i rakovinu z očí

Aireen, jak se přístroj nazývá, je primárně určen pro cukrovkáře, ale podle vývojářů dokáže určit další nemoci ze sítnice oka. Čeští vědci zároveň pracují na zařízení, které bude schopno odhalit Alzheimerovu chorobu. Podrobněji na webu iDNES.cz.

5) Porodnice i pro rodičky s hendikepem

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně disponuje porodnicí uzpůsobenou pro rodičky s fyzickým i duševním hendikepem. O tom jak péče v nemocnici vypadá, se dočtete na stránkách ZLIN.cz.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá