Aktuality 25/10/2021

Ze sociálního světa #133 | O podpoře dětí s těžkým postižením, tenistce bez prstů a novém čistícím zařízení oceánů

Dnešní aktuality jsou o podpoře rodin, které se starají o děti s těžkou formou postižení, o stěhování klientů Domova Kamélie do nových domácností. Nové čistící zařízení by mohlo pomoc oceánům od plastů. Britská tenistka chce dokázat lidem, že zvládne to, co ostatní považují za nereálné a Havířovská desítka vybrala necelým 70 tisíc korun na dobrou věc.

Aktuálně ze sociálního světa.
Zaměstnanec Michal v Kavárně bez konce | foto: Etincelle, o. s.

1) Podpoření dětí s těžkým zdravotním postižením

Praha 10 finančně podpoří třiadvacet rodin, které se starají o děti s těžkým zdravotním postižením. Bude tak učiněno v rámci dotačního programu. O jakou částku se bude jednat? To a další podrobnosti se dočtete na stránkách PRAŽSKÁ DRBNA.

2) Stěhování obyvatel Domova Kamélie

120 klientů Domova Kamélie se ze zámku v Křižanově na Žďársku přestěhuje do nových malých domácností. „Cílem je naplnit myšlenku transformace, to znamená umožnit lidem s nějakým typem postižení či hendikepu, žít mimo ústavní pořádek, to znamená v těch maličkých domácnostech, kde je zkrátka úplně jiný režim života,“ řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS). Podrobněji na stránkách Seznam zprávy.

3) Nové čistící zařízení by mohlo pomoci od plastů v oceánu

Konkrétně z Tichého oceánu nové zařízení odvezlo 10 tun odpadu. Organizace Cleanup loni v létě postavila obrovskou plovoucí bariéru ve tvaru písmene U, která směřuje odpadky do dlouhé plovoucí sítě. Tým, který na testovacím čištění pracoval, zařízení pojmenoval Jenny. Více se dozvíte na stránkách Český rozhlas Radio Wave.

4) Tenistka bez prstů se svým hendikepem nenechá zastavit

Francesca Jonesová trpí takzvanou ektodermální dysplazií. Má tak osm prstů na rukách a na nohách jí chybějí další tři. Na tenisovém kurtu je limitovaná v každé činnosti, ona si ale dala za cíl dokázat to, co ostatním přijde nereálné. Podrobněji se dočtete na stránkách deník.cz.

5) Vybrala se částka pro Handicap Sport Club

Městský běh Havířovská desítka uvítala kolem tisícovky běžců. Zúčastnění byli nadšení stejně jako organizátoři. Jelikož měla celá akce charitativní podtext, podařilo se vybrat 69,5 tisíce korun pro Handicap Sport Club Velké Meziříčí, z. s. Celou reportáž si můžete prohlédnout na stránkách POLAR.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá