Aktuality 04/10/2021

Ze sociálního světa #130 | O násilí na lidech s postižením, novém second handu a udržitelných hračkách McDonald’s

O jezdeckém derby zakončeným hendikep parkurem, výzkumem, který ukazuje vysoké procento násilí na lidech s postižením. V Paříži představili nové sociální byty s výhledem na Eiffelovu věž, naopak v Ostravě vznikl nový dobročinný „sekáč“” a McDonald’s se připravuje na ekologičtější hračky.

Aktuálně ze sociálního světa
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník/Michal Bílek

1) Hendikep parkur součástí jezdeckého derby

Dne 28. září se v Kolíně uskutečnilo Svatováclavské jezdecké derby. Této akce se zúčastnila téměř stovka dětí a v pestrém programu byly čtyři soutěže, které nakonec uzavřel hendikep parkur, kdy výška překážek byla přizpůsobena úrovni jezdce a koně. Více se můžete dočíst na stránkách KOLÍNSKÉHO DENÍKU.

2) Lidé se zdravotním postižením a zkušenosti s násilím

V květnu 2021 společnost IUSTITIA zahájila výzkum zabývající se násilím na lidech se zdravotním postižením. Předběžné výsledky ukázaly, že s jakoukoliv formou násilí se tito lidé setkali v 73 %. Více než 58 % dotázaných čelilo předsudečnému násilí, 31 % závažnému fyzickému a 25 % lidí sexuálnímu násilí. Podrobněji na portálu Vozejkov.cz.

3) Sociální byty s výhledem na Eiffelovku

Celkem 96 sociálních bytů vzniklo ve slavném pařížském domě La Samaritaine. Regulované nájemné začíná na zhruba 430 eurech měsíčně za garsonku (10 950 Kč) do 929 eur měsíčně za třípokojový byt (23 650 Kč). Byty se nachází přímo v centru Paříže na břehu Seiny, pár set metrů od muzea Louvre. Víc na stránkách iDNES.cz.

4) Další dobročinný second hand v Ostravě

Nezisková organizace Moment otevřela v ostravském Avion Shopping parku dobročinný „sekáč“. Tam můžete darovat kousky, které už neunosíte, nebo si nějaké koupíte. Podpoříte tak provoz Mobilního hospicu Ondrášek, Společnosti pro ranou péči Ostrava, CCCB – české koalice pro ochranu biodiverzity, Save Elephants, Denního stacionáře Žebřík a Kol pro Afriku. Více na stránkách Pozitivní zprávy.

5) McDonald’s jde ekologičtějším směrem

Do roku 2025 se chce společnost McDonald’s zbavit plastů obsažených v hračkách typických pro Happy Meal menu. Zákazníci si tak budou užívat ekologičtější verzi. Co se týká České republiky, změna by měla přijít už příští rok. Podrobněji na stránkách iDNES.cz.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá