Aktuality 27/09/2021

Ze sociálního světa #129 | O korektnosti, rozhovoru se sociální pracovnicí a benefiční akci v Brně

Dnes se podíváme na plánovaný vznik nových sociálních bytů v Plzni, poslechneme si rozhovor s oceněnou sociální pracovnicí. Dočteme se o tom, jak se na Facebook s Instagramem valí vlna kritiky. Zakladatel The Tap Tap promluví o jeho chápání slova korektnost. Aplikace, která pomáhá zavlažovat veřejnou zeleň a nechybí benefiční akce plná módy v Brně.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Petr Eret, MF Dnes

1) Nové sociální byty v Plzni

Příští rok se v Plzni plánuje spustit rekonstrukce tří bytových domů v Korandově ulici. Chystá se začít s novostavbou azylového domu, noclehárny a nízkoprahového denního centra ve Wenzigově ulici. Dále se připravuje rekonstrukce dvou bytů určených pro chráněné bydlení pro organizaci Ledovec. Více informací naleznete na stránce iDNES.cz.

2) S oceňovanou sociální pracovnicí o aktuálních problémech

Na webu A2LARM si můžete poslechnout rozhovor s Evou Dudovou, držitelkou ceny Gratias Tibi a zakladatelkou Přestupní stanice, sociálního podniku, který zaměstnává lidi bez domova nebo žijící v nevyhovujícím bydlení. Řeč byla o hranicích práce, českém systému sociální pomoci, pohrdáním lidí z okraje i absenci institucionální podpory.

3) Sociální sítě vědí, že způsobují psychické problémy

Facebook zatajil svoji interní studii a s ní i zjištění o tom, jaký má skutečně Instagram dopad na psychiku člověka. Společnost tak čelí vlně kritiky. Podrobněji na iDNES.cz.

4) Kapelník The Tap Tap o korektnosti

Do Hovorů zavítal zakladatel kapely The Tap Tap, která je složená z absolventů a žáků Jedličkova Ústavu, aby promluvil o tom, jak je podle něj korektní spíš to, aby menšiny nebyly přehlíženy. „Na hendikepy my absolutně nehrajem,“ říká. Rozhovor si můžete poslechnout na webu Český Rozhlas Plus.

5) Voda z domácností se může využít na zalévání veřejné zeleně

Internetová platforma Zalej mě nabádá k lepšímu využití vody z domácností, které denně spotřebují až třicet litrů. V tom jim pomáhá přední vývojářské studio Applifting, jehož pracovníci se na vývoji podílí v rámci dobrovolnické činnosti. Díky aplikaci můžete vyhledat strom, který potřebuje nejvíce zavlažit. Podrobněji na stránkách Pozitivní zprávy.

6) Benefiční akce plná módy rozzářila Brno

Show and the City se uskutečnila už v minulém roce. Letošní benefice plná módy pomohla svým výtěžkem Nikolce s Wilsonovou chorobou, a organizaci Laguna, která se stará o papoušky v nouzi. Za touto akcí stojí organizace Dnes pomáhám, agentura Wonder Production a TOPPROMO Agency. Více se dozvíte na Facebooku Dnes pomáhám.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá