Aktuality 13/09/2021

Ze sociálního světa #127 | O cestě do Zlína, siamských dvojčatech a o naději hendikepovaných dětí

O oddělení siamských dvojčat v Izraeli, o tom, jak vozíčkář a mentorka podnikli výpravu z odlišných měst do Zlína. Klienti domova v Kroměříži jsou začleněni do běžného života, lidé s duševním onemocněním pomáhají pacientům a hendikepované děti mají naději na rekonstrukci školy.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Deník/Jana Vozárová

1) V Izraeli poprvé oddělili siamská dvojčata

Na tuto první operaci v zemi trvaly přípravy několik měsíců a používal se při nich 3D model. Operace byla úspěšná, a díky ní je velká pravděpodobnost, že prožijí normální život. Více se dočtete na stránkách iROZHLASU.

2) On na vozíku z Kladna, ona pěšky z Bohumína. Sešli se ve Zlíně

Petr Křepelka po nehodě v roce 2017 skončil na vozíku. Skrz náročné rehabilitace se potkal s koučkou Darinou Kabardina a nyní se rozhodli podniknout cestu na akci Všichni na zámek na Leštínském festivalu ve Zlíně. Podrobnosti na webu ZLÍNSKÉHO DENÍKU.

3) Klienti domova Barborka se přestěhují na nové místo

Tito klienti z Kroměříže se tak mohou zařadit do běžného života s pomocí pracovníků sociální služby. Nový dům, do kterého se přestěhují je o velikosti 4+1. Více v KROMĚŘÍŽSKÉM DENÍKU.

4) Lidé s duševním onemocněním pomáhají pacientům

Fokus je sdružení pro péči o duševně nemocné. Aktuálně zde pracují peer mentoři, to znamená lidi, kteří mají diagnostikováno psychické onemocnění. Pacienti na mentory reagují dobře a mentoři jsou díky této práci opět zařazení do společnosti. Podrobněji na webu Český rozhlas Region.

5) Děti s hendikepem na palubě hledají naději

Základní a Praktická škola Svítání potřebuje vlastní budovu. Rekonstrukce už sice probíhá, ale ani evropské dotace nepokryjí vše. Jakýkoliv příspěvek tudíž pomůže doplout pomyslné lodi se stovkou hendikepovaných dětí bezpečně do přístavu. Více zjistíte na stránkách PARDUBICKÉHO DENÍKU.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá