Aktuality 30/08/2021

Ze sociálního světa #125 | O cestě na paralympiádu, zaměstnávání hendikepovaných a coworkingu

O strastech během cesty na paralympiádu, financích v rámci zaměstnávání hendikepovaných, chráněném bydlení v Bohumíně, nové šanci pro dlouhodobě nezaměstnané a sociálních problémech coworkingu. To jsou dnešní aktuality ze sociálního světa.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Zdeňka Trachtová/Český rozhlas

1) Strasti cestou na paralympiádu

Z letadla na tokijské letiště po náročné cestě vystoupili hendikepovaní střelci Tomáš Pešek a Jakub Kosek. Za sebou mají skoro dva dny na cestě, zmeškaný navazující let, hektické přesuny na invalidních vozících i strach o zavazadla napěchovaná sportovním vybavením. Jejich cestu popisuje portál iRozhlas.

2) Finance v rámci zaměstnávání hendikepovaných

Na zaměstnávání zdravotně postižených stát posílá přes osm miliard korun ročně. Zákon, který měl zabránit zneužívání dávek pro hendikepované, zůstal neprojednaný ležet ve Sněmovně. Jak se situace aktuálně vyvíjí, se dočtete na webu Seznam Zprávy.

3) Chráněné bydlení v Bohumíně

Městské centrum sociálních služeb v Bohumíně nabídne novinku. Chráněné bydlení pro lidi s mentálním a kombinovaným hendikepem. Zázemí pro něj Bohumín vybuduje v opuštěné vile v centru města. Přestavba zabere skoro 12 měsíců. Bližší informace na portálu města Bohumín.

4) Šance dlouhodobě nezaměstnaným

Sociální podnik Hustířanka služby, s. r. o. byl svazkem obcí založen zhruba před rokem a v současnosti má šest zaměstnanců. Nabízí druhou šanci dlouhodobě nezaměstnaným a lidem po výkonu trestu, ale zaměstnává i osoby v I. nebo II. stupni invalidity a také žadatele o azyl. O podniku informuje web Zaměstnávám.cz.

5) Problémy s coworkingem

Pandemie kovidu ukázala, že lze pracovat vzdáleně a přitom zůstat produktivní. Negativní vliv má ale často sociální izolace zaměstnanců. Některé firmy proto uvažují o podpoře práce kombinující home office a coworking. Jak by vše mohlo fungovat, zjistíte na portálu BusinessInfo.cz.

Novinky sestavil: Martin Alt