Aktuality 29/04/2019

Ze sociálního světa #12

Velikonoční svátky jsou za námi, proto je na čase, se opět hlásit s dalším dílem rubriky Ze sociálního světa. A jelikož jsme díky svátkům jedno pondělní vydání vynechali, máme pro vás dnes rozšířenější díl, ve kterém naleznete například průzkum sociálních podniků v Praze, informace k nové soutěži, článek o problémech s dalším budováním chráněného bydlení a nebudou chybět ani motivující příběhy hendikepovaných. 

Ze sociálního světa
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Filip je i přes svůj mentální hendikep světovou špičkou

Hendikepovaný westernový jezdec Filip Graňo ze Slovenských Levic opět ukázal, že v kovbojském ježdění patří k světové špičce. Tentokrát zazářil v hlavním městě Spojených Arabských Emirátů. Co říká na svůj úspěch, se dozvíte ve videu TV Novin.

2) Učí tančit děti s autismem

Osvojit si sociální a společenské dovednosti v praxi. To je cíl Tanečních s úsměvem, které uspořádali v Havířově pro chlapce s autismem a z dětského domova. Navíc se lektorství chopil známý porotce z pořadu Stardance. Podívejte se na reportáž Událostí Ostrava.

3) Propojení světa zrakově postižených se světem lidí bez hendikepu

Přesně to je cílem Karla Giebische z Olomoucka. Sám je nevidomý a zajímají ho technologie. Svoje nadšení přenesl do praxe a založil v Olomouci firmu, která se snaží usnadňovat život lidem s vadami zraku. Přečtěte si celý rozhovor na webu Rozhlasu.

4) Beznohý řidič autobusu bere svůj osud jako dar

Zázrak. Jinak život pětačtyřicetiletého Aleše Egera vysvětlit nejde. Ošklivě havaroval, ztratil čtyři litry krve a málem přišel o obě nohy. Zabojoval a dnes řídí v Praze autobus. I přesto všechno však tvrdí, že se nejedná o tragédii, ale že to byl dar. Motivační rozhovor si můžete přečíst na portálu Auto.cz.

5) Zlínská Letná nechce chráněné bydlení pro duševně nemocné

Lidé z místní části Letná mají obavy jak z budoucích obyvatel, tak stavební techniky. Navíc tvrdí, že s nimi město o projektu málo komunikuje. To s nimi plánuje setkání. I přesto obyvatelé sepisují petici proti výstavbě. Více informací v článku Rozhlasu.

6) Odstartovala soutěž Pečující roku

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlásilo soutěž Pečující roku, jejímž cílem je ocenit neformální rodinné pečující. Soutěž bude probíhat ve třech kategoriích. Nominovaným může být kdokoliv z široké veřejnosti. Podrobná pravidla soutěže naleznete na v letáku.

7) Nevidomý Marek svůj hendikep neřeší

Marek Moflár je fyzioterapeut, podnikatel, triatlonový závodník a také pracuje jako trenér i mentální kouč. To vše i přesto, že je nevidomý. Jak zvládá takto pestrý život s takovým hendikepem, se dočtete v článku Radiožurnálu.

8) Jak se daří sociálním podnikům v Praze?

Na mapě Prahy nalezneme více než 50 sociálních podniků, což je oproti zbytku republiky suverénně nejvyšší koncentrace. Na portálu Českého sociálního podnikání můžete nalézt informace o některých sociálních podnicích a zjistit, jak se jim v této době daří.

Novinky sestavil: Martin Alt