Aktuality 28/06/2021

Ze sociálního světa #119 | O asistenci, pomoci hendikepovaným psům a onkologických panenkách

Herec pomáhá v chráněném bydlení, úřad papežské charity poslal devíti zemím respirátory, vyrábí se speciální misky pro hendikepované psy, onkologickým dětským pacientům dělají společnost podobné panenky, nový skener odhaluje infekce, vozíčkářky blogují. To jsou dnešní témata aktualit ze sociálního světa.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Nadace Karla Janečka

1) Nová sekce na portálu ISP21

Ergotep, provozovatel portálu ISP21.cz, pomáhá podnikům v rámci konzultací s tématem sociálního podnikání a jeho aplikací přímo do firemních struktur. Zájemci zjistí, jak své podnikání zefektivnit a dostat na vyšší úroveň, zapojit do něj hendikepované pracovníky a zajistit jim kvalitní zaměstnání. Více v sekci Konzultace.

2) Papežova charita pomáhá chudším zemím zasaženým COVIDEM

Úřad papežské charity myslí i na ty země, ke kterým se jen těžko dostane kampaň o očkování. Do devíti zemí tak byly odeslány respirátory a zdravotnický materiál. Podrobnosti se dozvíte na stránkách Vatican News.

3) Ekologická miska pro hendikepované psy

Brněnská firma AnyoneGo na 3D tiskárnách nově vyrábí speciální stavitelnou misku na jídlo a vodu pro domácí, jakkoliv hendikepované, mazlíčky. Zároveň díky použitému materiálu se miska dá zkompostovat. Více na webu Pozitivní zprávy.

4) Dětem s onkologickým onemocněním dělá radost panenkami

Jana Koreňová byla zvolená Laskavcem pro letošní rok. Rozhodla se zlepšit náladu dětským onkologickým pacientům a na svoje náklady vyrábí panenky, které vypadají stejně jako ony děti. Více se dočtete na Aktuálně.cz.

5) Skener umí odhalit v těle zánět

RoScan je přístroj pracující s termovizí. Díky tomu rozezná v těle zánět a po skenování je k dispozici 3D barevný model. Pomůže i cukrovkářům. Podrobněji na novinky.cz.

6) Dvě vozíčkářky píšou o studiu v Praze

Studovaly v lázeňském městě a se svými hendikepy se rozhodly „jet“ na univerzitu v Praze. Každý druhý pátek publikují své zážitky a trable na svém blogu se záměrem motivovat lidi, aby se i přes své omezení nebáli studovat dál. Přečtěte si blog Holky na tahu na Prahu.

7) Hercem přes den, asistentem přes noc

Během pandemie si umělci museli najít jinou práci kvůli omezením. Mezi ně patří i herec Patrik Vojtíšek, který si i v současnosti, když je práce kolem divadla i filmu zase dost, bere párkrát do měsíce noční službu, jako asistent v chráněném bydlení. Více se dozvíte v reportáži na iRozhlas.cz.

Novinky sestavila: Tereza Ryšlavá