Aktuality 21/06/2021

Ze sociálního světa #118 | O investici do sociálních služeb, snadnější práci pro osoby s postižením a Lipně bez bariér

Děti dělají společnost obyvatelům chráněného bydlení, zámek Kynžvart myslí na lidi s hendikepem, kraj chce investovat do sociálních služeb, opatření usnadňující práci osob s postižením, Lipno bez bariér. To jsou dnešní témata o sociálním světě, která přináší média z Čech.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Denisa Salvová, redaktorka, VOZEJKOV

1) Děti dělají společnost obyvatelům chráněného bydlení

Odpoledne na téma „Každý potřebuje kamaráda“ prožily děti ze Základní školy Na Vyhlídce díky organizaci ADRA Vyškov. „Společně jsme zjišťovali, jak je důležité mít kamaráda, zkrátka někoho, komu na mně záleží. Někdy totiž stačí maličkost, aby tomu druhému rozzářila den nebo i celý život,“ vysvětlila regionální koordinátorka organizace Monika Lauterbachová pro VYŠKOVSKÝ DENÍK.

2) Zámek Kynžvart myslí na lidi s hendikepem

Zámek Kynžvart se nově chlubí cenou Adolfa Heyduka. Stal se tak pro letošní rok památkou nejvíce přátelskou ke zdravotně znevýhodněným. V kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO Kynžvart uspěl s prohlídkovým okruhem nazvaným Bezbariérový zámek. Zprávu uvádí portál iDnes.cz.

3) Kraj chce investovat do sociálních služeb

Do roku 2026 Královéhradecký kraj plánuje investovat více jak dvě miliardy korun do sociálních služeb v regionu. Jedná se zejména o zvyšování kapacit sociálních lůžek pro seniory, změny velkých ústavů pro zdravotně postižené na malé komunitní služby a péči o klienty vyžadující psychiatrickou péči. Více v KRKONOŠSKÉM DENÍKU.

4) Opatření usnadňující práci osob s postižením

Zástupkyně ombudsmana letos zveřejnila dva výzkumy týkající se zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Jednou z hlavních překážek bránící zaměstnávání jsou chybějící opatření v zaměstnání. Zaměstnavatelé jsou povinni přiměřená opatření realizovat, stát je může kontrolovat a splnění povinnosti vymáhat. Podrobnosti na portálu Vozejkov.

5) Lipno bez bariér

„Lipno bez bariér“ je projekt, jehož cílem je umožnit vozíčkářům strávit na Lipně báječnou dovolenou. Zábava na celý den, sportovní a kulturní vyžití, bezbariérové restaurace a toalety a samozřejmě jihočeské moře a stezka korunami stromů. To vše na Lipensku můžete navštívit, jak uvádí Vozejkov.

Novinky sestavil: Martin Alt