Aktuality 15/04/2019

Ze sociálního světa #11

Do jedenáctého dílu rubriky Ze sociálního světa se dostaly zajímavé novinky, které jistě zaujmou každého čtenáře, jenž se o tato témata zajímá. S jakým problémem bojuje Charita ČR? Kde vznikla nová bezbariérová lávka a možná nejožehavější téma týdne, kterým se stalo neumožnění vstupu Jana Povýšila do budovy ministerstva, který je na vozíku. Více v následujících řádcích.

Ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Expertní sociální skupina v FN Motol

FN Motol hostila 2. dubna 2019 zdravotně-sociální a sociální pracovníky, členy expertní skupiny v sociální oblasti pro osoby s poškozením míchy. Hlavním tématem jedenáctého setkání byla podpora osob se zdravotním postižením na trhu práce. Kdo byl mezi pozvanými hosty a jaký byl program, zjistíte ve zprávě České asociace paraplegiků.

2) Kandidát do europarlamentu na vozíku nesmí do budovy vnitra?

Ministerstvo vnitra, budova, ve které losovala státní volební komise pořadová čísla politických uskupení kandidujících ve volbách do Evropského parlamentu. Zúčastnit se chtěl také kandidát hnutí Evropa společně Jan Povýšil. Je však na vozíku a vstup do budovy vozíčkářům provozní řád ministerstva z důvodů požárních předpisů zakazuje. Nemá totiž bezbariérový přístup. Jak se k tomuto případu staví přímo samo ministerstvo, se dočtete v článku iDnes.

3) Na hrad Košumberk vede nová bezbariérová lávka

Město Luže vybudovalo dřevěnou bezbariérovou lávku, po které se například vozíčkáři a rodiče s kočárky dostanou na hrad Košumberk. Kvůli strmé přístupové cestě pro ně byla památka dosud nedostupná. Fotografie a bližší informace přinesl portál Českého rozhlasu.

4) Ženy s postižením v Třeboni nechtěli, teď tu žijí bez problémů

Ústav pro ženy s mentálním postižením v jihočeské Pístině přestěhoval všechny jeho obyvatele do domů v centrech nedalekých měst. V Třeboni se to neobešlo bez protestů sousedů. Někteří z nich podepsali petici proti prodeji pozemku. I přes komplikace se však ženy do nových bytů nastěhovaly a dokonce i místní změnili názor na nové sousedy. Více v reportáži Deníku N.

5) Je třeba brát vozíčkáře, jako sobě rovné

Řada lidí neví, jak se na ně dívat. Jak se k nim chovat. Nejsou si jistí, jak s nimi mají mluvit. Je důležité si uvědomit, že pokud je člověk na vozíku, že nemá něco s hlavou. Na vozíku jsou často kvůli poškození míchy, nikoliv kvůli poškozenému mozku. Zajímavé a vysvětlující video připravil pro portál Aktuálně.cz právník a předseda Paracentra Fenix Ladislav Loebe.

6) Ohrožují zdravotní pojišťovny domácí péči?

Charita Česká republika a další poskytovatelé domácí zdravotní péče oznamují pokračování stávkové pohotovosti. Za podpory odborů vyzývají zdravotní pojišťovny k okamžitému řešení problému s regulací, kvůli které dostávají za službu zaplacenou jen jednu čtvrtinu. O celkové problematice informuje portál Charity České republiky.

Novinky sestavil: Martin Alt