Aktuality 19/04/2021

Ze sociálního světa #109 | O studentské firmě roku, autistech na vysoké a společensky odpovědném podnikání

Podíváme se na studentskou firmu roku, řekneme si o autistech na vysoké, kde mají nové prostory v chráněném bydlení, jak na společensky odpovědné podnikání, povíme si, jak pomoci dětem s poruchami autistického spektra a mnohem více.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: JA Czech

1) Studentská firma roku

Navzdory pandemickým opatřením vzniklo v letošním školním roce 194 studentských firem. Příležitost dostali středoškoláci ve vzdělávacím programu JA STUDENTSKÁ FIRMA, z kterého byly následně vybrány ty nejlepší studentské firmy roku. Zde byl zaznamenán narůstající zájem studentů o řešení otázek ochrany životního prostředí a ze sociální i kulturní oblasti. Do soutěžní kategorie zaměřené na sociální podnikání se přihlásilo 13 týmů. Více informací přináší PÍSECKÝ DENÍK.

2) Autisté na vysoké

V posledních letech se v Česku prosazuje inkluze dětí s hendikepem do klasických základních škol. S tím ale úplně nesouhlasí Alice Kozáková, ředitelka plzeňské školy, která má třídy mimo jiné i pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, a to včetně autistických. Rozhovor s ní přináší portál iDnes.cz.

3) Větší soukromí v chráněném bydlení

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s mentálním postižením funguje v Žilině 10 let. Připomenout výročí oslavami zatím nemůže kvůli koronakrizi. Jako dárek tak alespoň obyvatelům nadělilo více jednolůžkových pokojů. Informuje o tom web Polar.cz.

4) Jak na společensky odpovědné podnikání

Mezinárodní program Social Impact Award hledá nové talenty. I v letošním roce jim pomůže nastartovat společensky odpovědné podnikání. V jakém termínu program probíhá a jaká jsou pravidla, zjistíte na portálu Roklen24.

5) Pomoc dětem s poruchami autistického spektra

Porucha autistického spektra, tento hendikep ovlivňuje vnímání světa. Lidé s ním hůře navazují vztahy, složitěji si hledají své místo ve společnosti. Navíc ovlivňuje jejich blízké a to fyzicky, psychicky, finančně i sociálně. Jak takovým lidem pomoci? Přečtěte si informace na webu ČT24.

Novinky sestavil: Martin Alt