Aktuality 08/03/2021

Ze sociálního světa #104 | O virtuálním běhu, nové funkci pro neslyšící a problémech s omezením svéprávnosti

Zaběhneme si virtuální běh s Parapletem, podíváme se, jaký kraj podporuje sociální podnikání, proč se nemění ústavy pro lidi s postižením a prozkoumáme novou funkci pro neslyšící od INNOGY. To vše v dnešních aktualitách.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Skupina ČEZ

1) Virtuální Běh pro Paraple

V Parapleti věří, že po všech překážkách roku 2020 se budeme chtít všichni postavit čelem novým výzvám. A proto se rozhodli uspořádat první ročník Virtuálního běhu pro Paraple. Možné bude chodit, běhat, jezdit kdykoli a kdekoli po celý květen a svůj výkon trasovat s aplikací. Pak jen sdílet svou zdolanou vzdálenost. Jak vše bude probíhat a jak se zapojit, zjistíte na oficiální události běhu.

2) Moravskoslezský kraj opět podpoří sociální podnikání

Také v letošním roce rozdělí Moravskoslezský kraj peníze místním firmám, které se věnují sociálnímu podnikání. Kraj každoročně sociální podnikání podporuje již od roku 2016. Sociální podniky mohou peníze využít na nákup svého vybavení i na investiční akce, které se sociálním podnikáním souvisí. Zprávu přináší portál Ostrava Dnes.

3) Proč se nemění ústavy pro lidi s postižením?

I přesto, že se více jak deset let mluví o transformaci velkých ústavů pro lidi se zdravotním postižením, stále jich tisíce žijí v nevyhovujícím prostředí. Aktuálně na to upozornil i výzkum zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové, informuje Deník N.

4) Jak je to s omezením svéprávnosti

Řada lidí žije s duševní poruchou poměrně normální život. Pracují, bydlí, vychovávají děti, platí své finanční závazky. Někdy ale mohou symptomy duševní poruchy natolik ovlivnit vnímání a chování jedince, že se jeho blízcí rozhodnou omezit jej ve svéprávnosti. Jak to ale v takovém případě ve skutečnosti funguje? Přečtěte si v článku na webu Radia Wave.

5) Sociální podnik v Kadani má nový výtah

Menší nákladní výtah, který usnadní přepravu prádla osobám se zdravotním postižením, si pořídil sociální podnik BOK&LK v Kadani. Stalo se tak díky aplikaci EPP-Pomáhej pohybem. Její příznivci vysportovali potřebné body a Nadace ČEZ je pak převedla na finanční částku ve výši 60 000 korun. Zprávu přináší oficiální web ČEZ.

6) INNOGY rozšiřuje službu pro neslyšící

K výročí Světového dne sluchu představuje INNOGY se sociálním podnikem Transkript další významnou inovaci v komunikaci osob se sluchovým postižením. Od března je k dispozici nová funkce umožňující využít službu i osobám se zhoršenou srozumitelností řeči či její úplnou ztrátou. Společnost tuto zprávu přináší na oficiálním webu.

Novinky sestavil: Martin Alt