Aktuality 01/03/2021

Ze sociálního světa #103 | O e-shopu s udržitelnými dárky, kytici dvojí radosti a spolupráci s Neratovem

Zdravotně postižení žádají o pomoc, e-shop s udržitelnými dárky, o spolupráci s Neratovem, novela zákona o sociálních službách, bez rukou oslňuje svět, kytice dvojí radosti. To jsou témata dnešních aktualit ze sociálního světa.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: archiv Aranžérie

1) Zdravotně postižení žádají o pomoc

Cítíme se být velmi ohroženi, říká předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle něj vláda zapomněla na očkování chronicky nemocných. Proto se rozhodli sepsat prohlášení, které rozeslali ministrům. Informuje portál Seznam Zprávy.

2) E-shop s udržitelnými dárky

Asociace společenské odpovědnosti spustila crowdfundingovou kampaň na Hithit, ve které vyzývá veřejnost k podpoře svého projektu Nakupnadobro.cz. Chce vytvořit e-shop s udržitelnými dárky, které skutečně mají smysl – pro obdarované, společnost i přírodu. Na jeho realizaci spolupracuje se integračním sociálním podnikem Ergotep, jenž má dlouholeté zkušenosti s e-commerce a podporuje zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Více si přečtěte na webu Asociace společenské odpovědnosti.

3) O spolupráci s Neratovem

Se Sdružení Neratov úzce spolupracuje také společnost ASSA ABLOY Rychnov. Život do obce Neratov se začal s nesmírným úsilím vracet na začátku 90. let. Farář Josef Suchár, ze kterého je dnes již známá osobnost, představuje opravdové srdce Neratova. Málokdo ale ví, že v pozadí celého neratovského úspěchu stojí jeho bratranec a mozek Sdružení Antonín Nekvinda, který před deseti lety tuto neziskovou organizaci začal měnit na ziskovou. Přečtěte si rozhovor pro portál Fabka.

4) Novela zákona o sociálních službách

Jeden z návrhů novely zákona zvyšuje ceny za sociální služby, výše příspěvků na péči však zůstávají stejné. Jaké další novinky jsou v návrhu, se dočtete na webu Vozejkov.

5) Bez rukou oslňuje svět

Všichni v jejím okolí to považovali za učebnicový příklad nereálného snu. Brazilka se narodila bez obou rukou, přesto se od dětství toužila stát baletkou. Dnes září na divadelních prknech při baletních představeních vedle svých kolegů, kteří hendikep nemají. Její příběh přináší Deník.

6) Kytice dvojí radosti

Jak zařídit, aby se lidé bez ohledu na jejich věk nebo zdravotní omezení cítili šťastní a potřební? Netradiční květinová dílna Aranžérie našla odpověď. Sociální podnik zřízený při neziskové organizaci Společnosti E již osm let zaměstnává květináře a květinářky trpící epilepsií. Ušlé příjmy se navíc nyní snaží vyřešit konáním dalšího dobra. Zájemci si v dílně mohou objednat květinu, kterou Aranžérie dodá některému z opuštěných seniorů, píše portál Pozitivní zprávy.

Novinky sestavil: Martin Alt