Aktuality 15/02/2021

Ze sociálního světa #101 | O hendikepu v komiksu, problémech během koronakrize a úspěšné transplantaci

Dnes se podíváme na příběh úspěšné transplantace, proč se píše o hendikepu v komiksu, jak to funguje v OA Olgy Havlové a ve společnosti Pasta Fidli z Mníšku pod Brdy to nevzdali ani během koronakrize.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: OAJL

1) Úspěšná transplantace

Američtí lékaři představili pacienta, kterému v srpnu současně transplantovali obličej a obě ruce. 22 letý Joe utrpěl totiž před třemi lety dopravní nehodu, při níž málem uhořel. Reportáž přináší Česká televize.

2) O hendikepu s komiksem

Organizace Černí koně prostřednictvím komiksů seznamuje děti s problematikou hendikepu. Dotace EU na sociální podnikání je obrovská pomoc, kterou organizace dostala, proto se na toto téma zaměřila v jednom z dílů série komiksů Alexův svět. Více informací na jejich Facebooku.

3) Rozhovor s ředitelkou OA Olgy Havlové

Žáci s postižením mohou studovat na Obchodní akademii Olgy Havlové v Janských Lázních hned pět oborů, včetně maturitních. Velký důraz je kladen také na rehabilitační péči a volnočasové aktivity. O těchto tématech mluví v rozhovoru pro Vozejkov ředitelka školy Mgr. Jana Honzíková.

4) Problémy během pandemie

Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením se v rozhovoru pro Parlamentní listy zamýšlí nad tím, že lidé se zdravotním postižením mají v čase pandemie svůj úděl ještě složitější než obvykle.

5) I přes koronakrizi jedou dál

Společnost Pasta Fidli z Mníšku pod Brdy se nevzdala ani během koronakrize a nadále produkuje oblíbené těstoviny. Jak celou situaci zvládají, popisuje Helena Cyrnerová v rozhovoru pro BŘECLAVSKÝ DENÍK.

6) Pomoc hendikepovaným

Mezi lidmi stále kolují pojmy „částečná a plná invalidita", ale v praxi už toto rozdělení neexistuje, místo toho se rozlišují tři stupně invalidity. Kdo je tedy uznán osobou invalidní v 1.,2. nebo 3. stupni? Co musí splnit, aby dosáhl na invalidní důchod? To se dozvíte v pořadu s názvem Kdo to platí?

Novinky sestavil: Martin Alt