Aktuality 08/02/2021

Ze sociálního světa #100 | Rozšířené vydání aktualit ze sociální oblasti k oslavě stého vydání

Slavíme sté vydání tradičních pondělních aktualit ze sociálního světa. Jsme rádi, že nám stále zachováváte přízeň a zajímáte se o novinky z této oblasti. Dnes jsme klasických šest zpráv rozšířili o další čtyři, které tento týden rozhodně stojí za pozornost.

Aktuálně ze sociálního světa.
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: Laboratoř Nadace Vodafone

1) Vozový park sociálních služeb

Sociální služba Portus Praha a Fórum mobilních hospiců v Praze, Brně a Olomouci si díky službě Autonapůl vyzkoušeli carsharing a to již během první vlně koronakrize. I v letošním roce s ním pokračují. Jak s ním jsou spokojeni, se dozvíte v článku na Fdrive.cz.

2) Podpora sociálního podnikání v Pardubickém kraji

Sociální podniky a neziskové organizace z Pardubického kraje mohou žádat o krajské dotace na podporu svého podnikání či fundraisingu. Program podpory sociálního podnikání na rok 2021 je spuštěn od konce ledna 2021. Více informací na portálu Zaměstnaný Region.

3) Rekonstrukce starého bytu

Přibližně před dvěma roky se Jakub, který se narodil jako neslyšící, rozhodl opravit dům ze sedmdesátých let. Jak se mu rekonstrukce podařila i přes jeho hendikep, se dozvíte na webu Marianne Bydlení.

4) Jak se dařilo projektu Do praxe bez bariér?

Již dva roky se realizují aktivity projektu Do praxe bez bariér. Podpory se dostalo řadě žáků ze středních speciálních škol v Královéhradeckém kraji. Kdo je do projektu zapojen a jak vypadá rekapitulační video? Podívejte se v článku na portálu Zaměstnaný Region.

5) Kdo získal cenu Neziskovka roku?

Před několika dny zá Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) spolu s Nadací rozvoje občanské společnosti vyhlásili výsledky soutěží Zlatý banán a Neziskovka roku 2020, kde byla předána také speciální cena Akademie ČTK. Více na webu České Noviny.

6) Komplikace s rouškami

Poslední měsíce jsou velmi složité pro lidi se sluchovým postižením. Zatímco dříve svůj hendikep alespoň částečně kompenzovali odezíráním ze rtů, nyní tuto možnost kvůli rouškám nemají. A znakovým jazykem se s drtivou částí běžné populace nedomluví. Jak se v této době a s takovou komplikací vypořádávají, popisuje článek na portálu Českého rozhlasu.

7) Sociální startupy v popředí

Technologické projekty se sociálním dopadem, které zlepšují kvalitu života běžných lidí i znevýhodněných osob, se díky pandemii čím dál více dostávají do hledáčku uživatelů i investorů. Nynější situace podrobně shrnuje web Roklen24.

8) Zastavení rozmachu

Prádelna PRAPOS, s. r. o. v Ostravě na začátku roku 2020 otevřela novou pobočku v Havířově. Bohužel následná koronavirová krize negativně zasáhla slibně se rozvíjející sociální podnik s téměř patnáctiletou historií. Jak se s následnou situací vypořádali, odpovídá jednatel společnosti v rozhovoru pro České sociální podnikání.

9) Vyberte si betelné šátky s membránou

MYJÓMI družstvo invalidů představuje betelné šátky, které se vám nejen v době koronakrize budou hodit. Jaký je jejich příběh, z čeho jsou vyrobeny a jaké druhy si můžete vybrat, se dozvíte na oficiálním webu šátků.

10) Poznejte organizaci Borůvka Praha, o. p. s.

V nejnovějším rozhovoru na našem portálu se dozvíte, čím se zabývá organizace Borůvka Praha, o. p. s., která funguje již od roku 1998. Celý článek se můžete přečíst na hlavní stránce a našeho webu nebo na tomto odkazu.

Novinky sestavil: Martin Alt