Aktuality 03/02/2019

Ze sociálního světa #1

Vítejte u nové rubriky s názvem Ze sociálního světa. Můžete se zde pravidelně dozvídat nejnovější informace nejen z České republiky. Dnes píšeme například o novém sociálním bydlení v Brně a Havlíčkově Brodě, inspirativním příběhu hendikepovaného trenéra z NHL nebo jaké novinky pro nás chystá vláda.

Ze světa sociálního podnikání
Aktuálně ze sociálního světa. | foto: ISP21

1) Získají sociální podniky zvýhodněný úvěr a dotace?

Sociální podniky by mohly mít od příštího roku možnost využít získání zvýhodněných úvěrů. A to v případě, že budou svůj zisk dávat na prospěšné účely a zároveň brát ohled na životní prostředí. Určitá zvýhodnění se budou týkat také integračních podniků. Co vše se pro tyto subjekty chystá, se dozvíte zde.

2) Stát chce vytvořit více sociálních podniků

Aktuálně, se v Česku nachází přes 200 sociálních podniků. Jasná pravidla tu ale stále nejsou. Jak by měl takový podnik vypadat a čím se řídit? To chce aktuálně řešit stát díky novému zákonu. Co by měl obsahovat a kdy bude platný, se můžete dočíst v následujícím článku.

3) Vysočina získá nové sociální podniky

Začátkem letošního roku, se v Ledči nad Sázavou konala konference „Sdílení zkušeností sociálních podniků,“ kde vznikl nový spolek Sociální podniky z Vysočiny, z. s. Jaký bude jejich hlavní úkol a kdo se postaví do čela tohoto spolku, zjistíte v této zprávě.

4) Nový katalog poskytovatelů sociálních služeb pro Plzeň

Plzeňský kraj vydal na konci ledna nový katalog poskytovatelů sociálních služeb. Co vše obsahuje a kde si mohou lidé katalog vyzvednout, se dozvíte na webu Plzeňského kraje.

5) V Uherském Brodě se otevřelo nové chráněné bydlení

Obyvatelé z Domova pro osoby se zdravotním postižením v brodské Okružní ulici, mají důvod k radosti. Otevřelo se pro ně nové chráněné bydlení, které vytvořily Sociální služby Uherské Hradiště. Jak prostory vypadají a co o novém domově říkají zainteresovaní lidé, se můžete dočíst v tomto reportu.

6) I s hendikepem dokázal vyhrát pohár

Velmi inspirativní příběh, se odehrává v zámořské NHL. Trenér Buffala Sabers je naprostý profík, i když by to o něm mnozí vůbec neřekli. Tento člověk totiž trpí achondroplazií, což je vrozená porucha týkající se kotry. To však trenérovi vůbec nebrání tomu, aby posouval celý tým dopředu a získával tížená vítězství. Přečtěte si celý příběh na sportovním webu televize Nova.

7) V Brně začnou vznikat nová sociální bydlení

Brněnští radní jednali o schválení projektu rekonstrukce 30 bytů, které by měly v budoucnu sloužit pro sociálně slabé. Z velké většiny by tyto náklady měly pokrýt evropské dotace. Kdy by se mělo začít a jakých prostor se tento projekt týká, se dozvíte zde.

8) Péče o postižené na plný úvazek

Jak se perou s životem rodiny starající se o postižené? Velký problém mají například už jenom s hledáním správného lékaře, nehledě na časté finanční potíže. Jak se s tím rodiny v Česku vypořádají, se můžete dočíst na webu Hospodářských novin.

9) Když chráněné bydlení pomáhá

Nežijeme jenom pro sebe je název sbírky, kterou už druhým rokem pořádají mezi sebou klienti chráněného bydlení Okénko. Kolik vybrali a kam peníze putovaly, si můžete přečíst na oficiálních stránkách.

10) V Lednici pomohou se začleněním do společnosti

V Lednici vznikne chráněné bydlení pro lidi se zdravotním postižením za devětatřicet milionů. O projekt se stará organizace Srdce v domě, která věří v přestěhování klientů již v roce 2020. Více informací naleznete v břeclavském Deníku.

Novinky sestavil: Martin Alt