Aktuality 24/04/2019

Projekt Do praxe bez bariér v Centru pracovní rehabilitace

Centrum pracovní rehabilitace se zapojilo do úspěšného projektu s názvem Do praxe bez bariér, díky kterému hostilo několik hendikepovaných žáků. Cílem tohoto projektu je zvýšení zaměstnatelnosti absolventů praktických a speciálních škol. Celý projekt zastřešuje královéhradecké Centrum inovací, rozvoje a investic (CIRI) spolu se společností Ergotep, Ergotep CSR Institutem, o. p. s. a Královéhradeckým krajem. Projekt se soustředí na žáky Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Pardubického kraje.

Projekt Do praxe bez bariér
Ilustrační snímek | foto: ISP21

Projekt Do praxe bez bariér byl spuštěn v listopadu 2018 a bude pokračovat až do podzimu roku 2020. Cílovou skupinou jsou žáci se zdravotním omezením ze speciálních a praktických škol. Projekt jim pomáhá získávat pracovní zkušenosti. Zároveň propojuje speciální a praktické školy s podniky, které lidi se zdravotním omezením zaměstnávají, ať již na chráněném pracovním trhu nebo volném trhu práce. Podniky se školami tak mohou dlouhodobě spolupracovat a poskytovat pak absolventům pracovní příležitosti. „Už jsme u nás přivítali na 30 hendikepovaných žáků, kteří si mohli sami osahat svou budoucnost po studiu. Je to skvělá myšlenka, kdy se teorie parádně potkává s praxí,” komentuje projekt ředitel CPR Mgr. Michal Vejprava.

Jaroměřská pobočka Centra pracovní rehabilitace přivítala v dosavadních čtyřech čtyřhodinových exkurzích na 30 žáků. „Všechny exkurze u nás probíhají víceméně podle podobného scénáře,“ říká ředitel Vejprava a pokračuje: „Na úvod je seznámím s historií a činností našeho Centra, přitom je provedu celou provozovnou. Potom si v dílnách pod dohledem našich zaměstnanců prakticky zkoušejí to, co u nás vlastně děláme.“ Centrum pracovní rehabilitace v Jaroměři se zabývá převážně dlouhodobými zakázkami od dvou firem – lakování a částečná montáž součástek modelů aut pro Kaden z Nového Hrádku a výroba chráničů sluchu pro novoměstskou Detechu. „Jsme uneseni z nadšení studentů, kteří k nám chodí. Jsou velmi šikovní, přirozeně zvídaví a velmi aktivní!” hodnotí ředitel Vejprava zatím proběhnuté exkurze. „Byli jsme zpočátku trochu nervózní, ale jsou to milá a bezprostřední setkání. Máme radost také z pozitivní odezvy jak ze strany žáků tak i jejich učitelů!“ uzavírá.

Zdroj: ČTK, Hospodářské noviny, Ekonom

Autor: Martin Alt