Aktuality 26/05/2021

Díky podpoře Nadace Via bylo v Ostravě možné udržet chráněná pracovní místa

Minulý rok byl z hlediska zaměstnávání nestandardní. Mnoho firem se potýkalo s finančními problémy a řada podniků byla nucena propouštět. V oblasti zaměstnávání lidí se zdravotním postižením byla situace ještě složitější.

Aktuálně ze sociálního světa.
Ilutrační foto | zdroj: Spirála Ostrava

Většinu chráněných pracovních míst, které v Ostravě vytváří organizace Spirála Ostrava, bylo však možné udržet právě díky podpoře Nadace Via: „Spirála měla loni velmi perný rok. Bohužel jsme v lockdownu museli zcela uzavřít tréninkovou kavárnu pro lidi s duševním onemocněním v Ostravě-Porubě. Naštěstí jsme ale nemuseli rušit další pracovní místa, která nabízíme lidem se zdravotním postižením v šicí dílně, v cateringové provozovně a v oblasti údržby zeleně. A to především díky finančnímu daru Nadace Via ve výši 367 000 Kč, který jsme plně využili právě na udržení těchto chráněných pracovních míst,“ říká ředitelka organizace Eva Krestová.

Spirála Ostrava se dlouhodobě věnuje především podpoře a zaměstnávání lidí s duševním onemocněním, pro které je velice obtížné uspět na trhu práce. Z důvodu zdravotních i sociálních omezení, které s sebou nemoci duše přinášejí, je pro ně těžké pracovní místo získat a udržet si ho. Proto Spirála vytváří pro tyto lidi reálná pracovní místa i prostředí, ale s využitím chráněných podmínek. Ty zahrnují například psychosociální podporu ze strany sociálních pracovníků, možnost zkráceného úvazku či nerovnoměrné rozvržení pracovní doby.

Paní Martina pracuje v cateringové provozovně Spirály Ostrava už téměř dva roky: „Jsem moc ráda, že i v době, kdy byla většina restaurací a jídelen kvůli koronaviru uzavřena, jsem díky Spirále o práci nepřišla. Práce bylo sice méně, než předtím, ale pořád bylo co dělat. Navíc tady máme mezi sebou dobré vztahy a tím, že o sobě vzájemně víme, že každý má nějaký ten zdravotní problém, tak se dokážeme pochopit a podržet ve chvíli, kdy vidíme, že někdo z nás nemá zrovna svůj den. V minulosti jsem pracovala ve velké podnikové jídelně a ten tlak na výkony byl mnohem větší a bylo pro mě těžší být psychicky v pohodě. V tom je práce ve Spirále jiná a já jsem za ni moc vděčná," říká paní Martina.

Řada sociálních podniků uznaných na chráněném trhu práce by bez pomoci darů od nadací, nadačních fondů, firemních, ale i individuálních dárců nedokázala krizové koronavirové období vůbec překlenout. Velký dík patří všem, kteří svou finanční i nefinanční podporou dávají příležitost pracovat lidem se zdravotním postižením.

Zdroj: Tisková zpráva Spirála Ostrava